Başlangıç > Marketing, Marketing Çeşitleri > Niche Marketing (Niş Pazarlama) Nedir?

Niche Marketing (Niş Pazarlama) Nedir?


Niche Marketing ( Focused Marketing / Niş Pazarlama )

Aynı zamanda Focused Marketing anlamına da gelen Niche marketing ( Niş Pazarlama ), ihtiyaç olan bir ürünün veya hizmetin potansiyel müşteri olduğu düşünülen belli bir hedef kitleye pazarlanmasına yönelik olan bir market stratejisidir. Her bir ürün Niche Marketing ‘e göre tanımlanabilir.  Daha spesifik bir kitleye hitap eden bir Niche marketing anlayışında fiyatlar, çok daha büyük kitlelere hitap eden Mass Marketing‘ e göre daha yüksektir.

İlk olarak Niche Marketing ( Niş Pazarlama ) stratejisinden şöyle bir sonuç çıkarılabilir. Büyük şirketler ürünlerini ve hizmetlerini kaliteli, fiyatlarını düşük tutarak çok fazla kitleye ulaştırabilirler. Ancak daha ufak şirketler yaşamlarını sürdürebilmek için başka şirketlerin arasından sıyrılmak zorundadırlar. Bunun için var olan bir ürünü veya hizmeti, yeni ve değişik fikirlerle potansiyel müşteri karşısına çıkarmaları gerekir. Piyasada da bulunmadığından dolayı fiyat koyabilme fırsatı tamamen fikri ortaya atan üreticide olacaktır. Ve ayrıca küçük şirketlerin bu ürün veya hizmetlerleri duyma şansı çok azken, büyük şirketler çok fazla üzerinde bile durmayacaklardır.

Mesela bir temizlik şirketinin, müşterisine temizlik hizmeti önermek yerine sadece panjur temizleme hizmeti gibi bir hizmet sunması Niche Marketing‘ e örnektir.

Buradaki tek dikkat edilmesi gereken, alıcısının çok olduğu ve hızla gelişen bir pazarda daha önce herhangi bir üreticinin uygulamaya geçirmediği bir fikri ortaya atmak ve uygulamaktır.

İkinci olarak çıkarılaracak sonuç yani Niche Marketing’ e diğer bir örnek de; bir otomobil firmasının bir yandan her kesimin alabileceği, uygun fiyatlarda araçlar üretmesi Mass Marketing‘ e örnekken  diğer yandan da sadece belli bir kesimin alabileceği pahalı ve lüks araçlar üretmesi ise Niche Marketing‘ e belirgin bir örnektir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: